Zachodnia Gruzja - motocyklowa wyprawa 7 dni
wyprawowe
motocykle enduro
Plaża
Objazdówka
Namioty

Zachodnia Gruzja - motocyklowa wyprawa 7 dni

,

Gruzja – państwo położone na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym, stolicą Gruzji jest Tbilisi.
Obszar 69,7 tys. km2. Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją zaś zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego

Teren w większej części górzysty. Północna granica państwa przebiega wzdłuż pasma górskiego Wielkiego Kaukazu
– najwyższy szczyt to Szchara (wierzchołek wschodni) – 5193 m n.p.m. Z kolei najbardziej znanym szczytem Gruzji jest Kazbek (5047 m n.p.m.),
leżący w pobliżu Gruzińskiej Drogi Wojennej.

Między Wielkim Kaukazem a Małym Kaukazem rozciągają się obniżenia, z Niziną Kolchidzką na czele. Zachodnią granicę stanowi wschodni brzeg Morza Czarnego; linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi na północy i południu urwiste, w środkowej części niskie.

Na terytorium Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich.
Ze względu na górzystość kraju klimat odznacza się silną piętrowością. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich,
w pobliżu Batumi (nawet 4000 mm rocznie), zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji (ok. 200 mm rocznie).
Wyraźną granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie.

Południkowy przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim i wschodnią
o klimacie podzwrotnikowym suchym.

Na zachodzie rosną figi, palmy, laury, oliwki i inne rośliny śródziemnomorskie jak też kiwi; wpływ na hodowlę tych roślin ma łagodzące warunki klimatyczne
Morze Czarne. Cytrusy, granaty i tzw. hurmy (słodkie owoce pomarańczowe, rosnące na drzewach) rosną nawet na ulicach Tbilisi.
W dalszej części kraju wzdłuż Kaukazu rosną rośliny typowo górskie, potocznie zwane alpejskimi.
W całej Gruzji od tysiącleci rozpowszechniona jest uprawa winorośla a wina są znane na całym świecie.


Na początku wyprawy po Gruzji każdy uczestnik powinien wpłacić 250 EUR depozytu na pokrycie strat w przypadku uszkodzenia sprzętu. Na koniec wycieczki, jeśli nie będzie strat kwota wpłaty zostanie zwrócona.

Minimalna liczba uczestników to 2 osoby. Maksymalna liczba uczestników to 4 osoby.

Wycieczka motorem obejmuje:

 • Transfer z lotniska w Tbilisi, zakwaterowanie (Guest House). Za pokój jednoosobowy pobierana jest dodatkowa opłata
 • Wsparcie techniczne w dostępnych miejscach
 • Eskorta instruktora
 • Usługi przewodnika turystycznego
 • Motocykle Suzuki DR 650 SE
 • Pierwsza pomoc medyczna
 • Ewakuacja w przypadku zagrożenia


Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Paliwa
 • Napoje alkoholowe
 • Sprzęt bezpieczeństwa (kask, itp)


1Dzień 1: Tbilisi - Gori

Naszą podróż rozpoczynamy w Tbilisi. Tutaj wysiadamy na lotnisku. Na naszych Klientów czekają już motocykle. Po posiłku i zwiedzaniu stolicy Gruzji startujemy. Jedziemy do Gori. Miasto jest najbardziej znane jako miejsce narodzin Józefa Stalina. Mimo upływu czasu dziś wygląda prawie tak samo jak wówczas gdy Stalin rządził ZSRR. Gori znajduje się w niewielkiej odległości od Upliscyche, starożytnego miasta jaskini Jedwabnego Szlaku i byłego regionalnego centrum kultu pogańskiego. Jest niezwykle malownicze.Tutaj spędzamy pierwszą noc odpoczywając po przebytej trasie. 

2Dzień 2: Gori - Kutaisi

 Rano po śniadaniu opuszcamy Gori i jedziemy do Kutaisi. Kutaisi jest stolicą regionu Gruzji o nazwie Imeretia. To kraina geograficzna w zachodniej części tego kraju, rozciągająca się między Wielkim a Małym Kaukazem. Dzięki subtropikalnemu klimatowi, żyznym glebom oraz dużej ilości wody stanowi ona spichlerz Gruzji. Panują tutaj także bardzo dobre warunki do uprawy winorośli. Tutejsi mieszkańcy tworzą własną grupę etniczną, posługującą się swoim dialektem, który różni się od literackiego języka gruzińskiego. Zwiedzamy Kutaisi i odpoczywany. Nocleg spędzamy z zaprzyjaźnionym hostelu. 

3Dzień 3: Kutaisi - Poti

Opuszczamy Kutaisi i kierujemy się do portowego Poti. Zazwyczaj z największym portem w Gruzji kojarzone jest Batumi (rozsławione jedną piosenką o tej nazwie przez polski girlsband Filipinki). Tymczasem największym portem jest właśnie Poti. W Poti odpoczywamy, kosztujemy potraw lokalnej kuchni i spędzamy noc. 

4Dzień 4: Poti - Park Narodowy Mtirala

 Z Poti udajemy się do Parku Narodowego Mtirala. Znajduje się on około 25 km od Batumi, jednego z najbardziej popularnych miejsc turystycznych dla obcokrajowców w regionie Ajara o powierzchni 16 000 hektarów. Park często nazywany jest najbardziej mokrą lokalizacją w Gruzji. Występują tu rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Na terenie parku bytuje wiele rzadkich gatunków zwierząt, w tym m.in. niedźwiedź brunatny, szakal złoty, ryś, orzeł przedni, sęp czarny, salamandra kaukaska i krab słodkowodny. W przepięknęj scenerii spędzamy noc.


5Dzień 5: Park Narodowy Mtirala - Park Narodowy Borjomi-Kharagauli

Z Parku Mtirala udajemy się do kolejnego: Park Narodowy Borjomi-Kharagauli. Rozciąga się on między miastami Borjomi i Kharagauli. Od 2007 roku stanowi część "ekskluzywnej" europejskiej sieci Pan Parks. Porośnięty jest przez dziewicze jeszcze lasy i masę rododendronów, a wiele gatunków roślin wpisanych do gruzińskiej Czerownej Księgi i zagrożonych jest wyginięciem. Znajdziemy sporo śladów niedźwiedzi, wilków, dzików, rysi - na szczęście zwierzęta żyjące w dzikim terenie nie zatraciły pierwtonego instynktu nie zbliżania się do ludzi. PN Borjomi odwiedza rocznie ok. 16 tys. turystów. 

6Dzień 6: Park Narodowy Borjomi-Kharagauli - Park Narodowy Trialerti

Dziś kontynuujemy naszą przygodę. Wyruszamy do Parku Narodowego Trialerti. Spędzamy kolejny dzień przemierzając ciekawe tereny.

Na nocleg zatrzymujemy się u zaprzyjaźnionych mieszkańców.


7Dzień 7: Park Narodowy Trialerti - Tbilisi

Dziś kończymy wyprawę. Zmierzamy w kierunku stolicy Gruzji. W Tbilisi odpoczywamy, spędzamy ostatnie chwile na zwiedzaniu, kupowaniu pamiątek. Jedziemy na lotnisko i wracamy do Polski.