Uszguli (ang. Ushguli) to gruzińska wioska w Górnej Swanetii, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest zarazem najwyżej położoną stałą osadą w Europie. Wysokość nad poziomem morza wynosi tam od 2100 do 2200 m. Jest to miejsce, gdzie zatrzymał się czas, gdzie kończy się droga i dalej rozciągają się już tylko ośnieżone górskie szczyty. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to niesamowity krajobraz oraz rozlatujące się domki. Tło dopełnia 37 wież obronnych z XII wieku (zwanych koszkami), które nadają miejscu niesamowity charakter. Uliczki pokryte są błotem, wszędzie leżą porozwalane deski, kable i narzędzia. Gdzieniegdzie chodzą świnie. Ludzie, jak to na wiosce, nie posiadają modnych strojów, chodzą w znoszonych, brudnych ciuchach. Dookoła widać mnóstwo ogródków i małych pól, na których mieszkańcy uprawiają ziemię tradycyjnymi metodami. Tu wciąż zobaczymy woły ciągnące pług. Przebywając tam można poznać alternatywny sposób życia, gdzie nie pieniądze są najważniejsze, a rodzina oraz to, co dają zwierzęta i ziemia.

Wioska liczy jedynie około 70 rodzin - 230 mieszkańców. Przez prawie pół roku zasypana jest śniegiem, a jedyna droga często jest nieprzejezdna. Ludzie są zdani na własne zapasy. Zajmują się głównie hodowlą bydła i uprawą, zatem mięsa i mleka nie brakuje. Dzięki swojej samowystarczalności są w stanie przetrwać, nawet gdy nikt z zewnątrz nie może uzupełnić ich zapasów. W tak małej społeczności każdy się zna, więc rodziny pomagają sobie na wzajem. Wokół wypasają się krowy, a tuż za wioską, na małym wzgórzu, znajduje się charakterystyczny kościół Lamaria.

Wyprawa motocyklowa Gruzja - 10 dni przygód

Gruzja to kraj, w którym zarówno miłośnicy gór, jak i morza mogą znaleźć coś dla siebie. Przepiękne, dzikie krajobrazy, niesamowita gościnność, pyszne jedzenie oraz oczywiście gruzińskie wino dopełniają tego obrazu. W Kutaisi czekają na Was motocykle BMW F800GS i...

Więcej
6030 PLN

Gruzja na motocyklu - 7 dni

Gruzja to kraj, w którym zarówno miłośnicy gór, jak i morza mogą znaleźć coś dla siebie. Przepiękne, dzikie krajobrazy, niesamowita gościnność, pyszne jedzenie oraz oczywiście gruzińskie wino dopełniają tego obrazu.

Więcej
4260 PLN