Tuszetia jest miejscem wyjątkowym. Odizolowanym tak, jak tylko można to sobie wyobrazić. Przez stulecia nie docierał tu nikt obcy. Zachowała dawne, unikalne tradycje i nieskażoną przyrodę.

Tuszetia oddzielona jest od reszty kraju wysokim Pasmem Głównym kaukaskiego łańcucha, który na tym odcinku prawie "nie schodzi" poniżej 3000 m n.p.m. Wyjątkowa, nawet jak na Gruzję, izolacja sprawiła, że miejscowi górale skutecznie opierali się próbom podporządkowania przez gruzińskich feudałów, w czym pomocne były kamienne baszty i zwarte, obronne osady. Obszar dzisiejszej Tuszetii jest zamieszkiwany przez jedynie około sto osób. Cała ludność skupia się w kilku "basztowych" wsiach leżących na dnie przepastnych wąwozów. Większość tutejszych wsi z wyglądu przypomina twierdze. Tuszetia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów dla pieszej turystyki. Dochodzące do 2,5 km deniwelacje dostarczają wyjątkowego wrażenia przestrzeni. Mimo znacznych wysokości, tutejsze góry pozwalają na wchodzenie bez specjalistycznego sprzętu na wysokości sięgające nawet 4000 metrów. 

Tuszetia na pewno spodoba się wszystkim amatorom zakochanym w Gruzji, poszukującym odpoczynku od wszechobecnej cywilizacji oraz miłośnikom niesamowicie rozległych przestrzeni.

Oferta w przygotowaniu