Ze słowem „Bordżomi” wiążą się dwa skojarzenia „woda mineralna” i „góry”. Miejscowość Bordżomi łączy bowiem funkcję uzdrowiska z funkcją bazy wypadowej do wypraw po Małym Kaukazie.

Miejscowość Bordżomi znajduje się w wąwozie rozdzielającym dwa pasma górskie Małego Kaukazu: ciągnące się od Batumi Góry Mescheckie oraz sięgające niemal Tbilisi Góry Trialeckie. Dnem wąwozu płynie największa rzeka Gruzji - Kura (Mtkwari). Wąwóz ten jest naturalną drogą z centrum Gruzji na południe w stronę Azji. Patrząc na mapę Kaukazu łatwo zauważyć, że najbliższe tak komfortowe przejście na zachód od Bordżomi znajduje się dopiero wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Lecznicze właściwości wód mineralnych Bordżomi znane były już w czasach starożytnych, czego dowodzą odkrycia archeologiczne. Jednakże w XV wieku rejon ten wyludnił się, a o bezcennych źródłach zapomniano. W 1842 roku Bordżomi stało się pierwszą carską rezydencją w Gruzji, kiedy to Wielki Książę Romanow zachwycony walorami przyrodniczymi Bordżomi wybudował tu dwa pałace i uzdrowisko. 50 lat później rozpoczęto butelkowanie słynnej wody mineralnej „Borjomi”. Otrzymała ona liczne certyfikaty i wyróżnienia z racji swoich niepowtarzalnych walorów smakowych i zdrowotnych. Obecnie jest eksportowana do wielu krajów, w tym do Polski. 

Poza wodą mineralną, kolejnym skarbem Bordżomi jest specyficzny mikroklimat, który miejscowość zawdzięcza otaczającym ją lasom iglastym (jodła, sosna) i liściastym (dąb, buk, grab, brzoza) oraz naturalnej wentylacji zapewnianej przez przeciskające się pomiędzy pasmami górskimi masy powietrza. Latem panują tu idealne warunki do wypoczynku przed czterdziestostopniowymi upałami, natomiast zimy są umiarkowanie chłodne i śnieżne.

Główną atrakcją uzdrowiska Bordżomi jest Park Wód Mineralnych (Mineral Water Park of Borjomi) znajdujący się w wąskim wąwozie, o bardzo stromych, porośniętych lasem iglastym ścianach, którego dnem płynie wartki górski strumień, kojący swoim szumem zmysły przechodniów. Wstęp do parku jest za symboliczną opłatą, a tuż przy bramie wejściowej znajduje się stacja kolejki linowej prowadzącej do punktu widokowego.  

Wyprawa motocyklowa Gruzja - 10 dni przygód

Gruzja to kraj, w którym zarówno miłośnicy gór, jak i morza mogą znaleźć coś dla siebie. Przepiękne, dzikie krajobrazy, niesamowita gościnność, pyszne jedzenie oraz oczywiście gruzińskie wino dopełniają tego obrazu. W Kutaisi czekają na Was motocykle BMW F800GS i...

Więcej
6030 PLN

Gruzja na motocyklu - 7 dni

Gruzja to kraj, w którym zarówno miłośnicy gór, jak i morza mogą znaleźć coś dla siebie. Przepiękne, dzikie krajobrazy, niesamowita gościnność, pyszne jedzenie oraz oczywiście gruzińskie wino dopełniają tego obrazu.

Więcej
4260 PLN