Charakterystyczną cechą architektury Tbilisi jest oryginalny krajobraz ręcznie rzeźbionych balkonów i drewnianych galerii. Im starsze balkony, tym większy stopień artyzmu i kreatywności twórcy. Gruzini szczycą się swoją architekturą, a turyści rokrocznie przyjeżdżają do Tbilisi, by ją fotografować i podziwiać. Misternie rzeźbione balkony zwisają zwykle nad drugim piętrem budynku.

Z jednej strony widać tutaj biedę, z jaką boryka się Gruzja, z drugiej strony widok unoszącej się pary nad tbiliskimi baniami w mroźne wieczory robi arcymagiczne wrażenie. Siarkowe carskie banie (łaźnie) zlokalizowane są pod ziemią, na zewnątrz natomiast podziwiać możemy ich rozświetlone kopuły. Wielbicieli tbiliskich łaźni oraz ich leczniczo-kojących właściwości od wieków nie brakuje, a w czasach średniowiecznych tych wyjątkowych „hammamów” było aż 65. Zachwyt wzbudzają kolorowe fasady łaźni Czreli abano (pstra łaźnia), której fasadę zdobią dwa niewielkie minarety przypominające architekturę perską. Banie sąsiadują z licznymi kamienicami, które charakteryzują typowe dla Tbilisi drewniane galerie oraz balkony. Najpopularniejszym miejscem w Tbilisi jest Plac Wolności wraz z górującą nad nim kolumną, na szczycie której znajduje się powstały w 2006 roku pomnik św. Jerzego, patrona Gruzji. Oficjalna nazwa pomnika to „Pomnik Wolności”. Jego twórcą jest słynny gruziński rzeźbiarz Zurab Tsereteli. Słynny Most Pokoju (autor Michelle de Lucchi), choć wizualnie nie pasuje do otoczenia, stał się już rozpoznawalnym elementem miasta, podobnie jak paryska Wieża Eiffla, która początkowo również wzbudzała spore kontrowersje. Razem z budynkiem Pałacu Prezydenckiego (Michelle de Lucchi) oraz jeszcze nie oddanym do użytku budynkiem teatru (Massimiliano Fuksas) tworzą interesujące miejsce, które powoli staje się znakiem rozpoznawczym Tbilisi.

Od kilku lat nad starym miastem Tbilisi kursują wagoniki kolejki linowej, prowadzącej spod cerkwi Matechi do zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej się nad miastem. Będąc na górze, warto wybrać się na krótki spacer w stronę pomnika Matki Gruzji – Kartlis Deda. Patrzy ona w kierunku miasta, trzymając w lewej ręce puchar wina, a w prawej miecz. Winem Kartlis Deda wita przyjaciół, natomiast miecz przeznaczony jest dla wrogów. Kartlis Deda powstała w 1958 roku z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi.

Tbilisi znane jest ze swoich świątyń prawosławnych, z których największa – Sobór Trójcy Świętej – wybudowana została nie tak dawno, bo w 2004 roku. Oprócz Soboru Trójcy Świętej – największej budowli sakralnej Gruzji, górującej nad całym Tbilisi – zwiedzający powinni koniecznie zwiedzić Świątynię Metechi, zbudowaną w XIII wieku  nad rzeką Mtkwari za panowania króla Dymitra II. Kolejnym obowiązkowym punktem na sakralnej mapie Tbilisi jest Katedra Sioni, w której przechowywany jest krzyż świętej Nino, który w Kościele gruzińskim uznawany jest za najcenniejszą relikwię. Spacerując po Tbilisi warto także zajrzeć do Świątyni Kaszweti świętego Jerzego, związanej z legendą o sławnym mnichu Dawidzie z Garedży, jednym z Trzynastu Ojców Syryjskich głoszących ewangelię w Gruzji.

Wyprawa motocyklowa Gruzja - 10 dni przygód

Gruzja to kraj, w którym zarówno miłośnicy gór, jak i morza mogą znaleźć coś dla siebie. Przepiękne, dzikie krajobrazy, niesamowita gościnność, pyszne jedzenie oraz oczywiście gruzińskie wino dopełniają tego obrazu. W Kutaisi czekają na Was motocykle BMW F800GS i...

Więcej
6030 PLN

Z Polski do Gruzji w 10 dni - wyprawa one way na BMW F800GS

Niezapomniana wyprawa motocyklowa "one way" na motocyklach BMW z Polski (Lublina) do Gruzji (Kutaisi).

Więcej
1100 eur