Kutaisi - królestwo Imeretii i okolice w 7 dni
samochody 4x4
trekking
City Tour
Objazdówka

Kutaisi - królestwo Imeretii i okolice w 7 dni

Kutaisi , czyli główne miasto regionu a zarazem drugie go wielkości w kraju, okresowo bywało stolicą całej gruzińskiej monarchii. Przez wieki w Kutaisi rezydowali władcy państw obejmujących zachodnie regiony Gruzji. Królewskie czasy zapisały się bogato w miejscowej architekturze. W centralnej części Imeretii nie brakuje ruin monarszych pałaców.

Poza rolą polityczną Imeretia pełniła także funkcję prężnego ośrodka kultury i życia monastycznego. Najokazalszy kompleks klasztorny z bogatymi freskami mieści się w miejscowości Gelati niedaleko Kutaisi. Sporą atrakcją Imeretii są wielkie odciski dinozaurów w niewielkim rezerwacie Sataplijskim. Z kolei grotołazów mogą zainteresować jaskinie w wapiennych skałach nieopodal Kutaisi. O Imereti stało się głośno w świecie w XIX wieku za sprawą odkrycia najbogatszych na Ziemi złóż manganu. Od ponad stu lat, w miejscowości Cziatura działają kopalnie tego metalu, który jest szeroko wykorzystywany w metalurgii.

1Dzień 1: Kutais - dawna stolica Gruzji

Transfer z lotniska do hotelu w Kutaisi. Zakwaterowanie i krótki odpoczynek po podróży.

Po śniadaniu zwiedzanie miasta Kutaisi – zobaczymy m.in. parlament, centrum miasta, Katedra Bagrati. W dalszej kolejności wycieczki zobaczymy Monastyr Gelati – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Monastyr Mocameta – pięknie położony na wysokim klifie nad rzeką Cchalcitela;

Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Możliwość zakosztowania przysmaków słynnej na całym świecie kuchni gruzińskiej.

Nocleg w hotelu


2Dzień 2: Dzień z kanionami i trekkingiem

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu ruszamy w drogę. Tego dnia odwiedzimy:

Monastyr Martwili - jeden z ładniejszych klasztorów w okolicach miasta Kutaisi. W dalszej kolejności zwiedzimy regionalne Muzeum Givi Eliava w Martwili;

Kolejnym etapem naszej wycieczki będzie spektakularny punkt: wodospady w kanionie Gaczedili;

Kanion Okatse – spacer kilometrową platformą, zawieszoną na krawędzi kanionu, gwarancja niesamowitych widoków. W tych pięknych okolicach przewidziany jest trekking do wodospadu Kinchkha.

Powrót do Kutaisi. Kolacja i nocleg w hostelu 

3Dzień 3: Region Bagdati

Po śniadaniu wyruszamy w drogę. Tego dnia w planach zwiedzanie regionu Bagdati:

Wizyta w muzeum broni u kolekcjonera Szukri Nakaszidze. Spacer po uzdrowisku Sairme, znanym z leczniczych źródeł wód mineralnych;

Kolacja biesiadna przy winie u winiarza Gaioza Sopromadze. Powrót do Kutaisi. Nocleg 

4Dzień 4: Wycieczka do Cziatury

Po śniadaniu wycieczka do Cziatury, miasteczka górniczego, którego główną atrakcją

jest transport publiczny. Kolejki linowe, zbudowane ponad 60 lat temu, są wszędzie i łączą centrum z każdym innym zakątkiem miasta. Odwiedzimy także Monastyr Kacchi położony na 40 metrowym wapiennym filarze, kompleks monastyczny Mgwimewi, częściowo wydrążony w skale oraz hodowlę owczarków kaukaskich.

Powrót do Kutaisi. Kolacja i nocleg

5 Dzień 5: Jaskinia Prometeusza

 Rano po śniadaniu zwiedzanie jednego z ciekawszych miejsc tego regionu - jaskini Prometeusza a następnie wyjazd do wioski Lasuria. Zatrzymamy się w agroturystycznym, ponad stuletnim domu. Tam odpoczynek i możliwość nauczenia się jak robić prawdziwe gruzińskie przysmaki według tradycyjnych receptur. Lasuria to idealne miejsce dla każdego kto tęskni za prawdziwą wsią i jej sielanką. Wieczorem powrót do Kutaisi. 

6 Dzień 6: Miasto skalne

Śniadanie i wyjazd do regionu Terdżola.

Tego dnia wyjatkowe miejsce, a mianowicie zwiedzimy Dzewri – miasto skalne, w którym ponad 35 tys. lat temu ludzie pierwotni żyli w naturalnie wydrążonych jaskiniach.

Pojedziemy do wioski Gogni gdzie powstaje największy w Gruzji kościół św. Jerzego. Na koniec odwiedzimy rodzinę Barbukchadze, która od pokoleń zajmuje się uprawą i robieniem wina. U nich odpoczniemy delektując się smakiem wina i wspaniałych domowych potraw. Wieczorem powrót do Kutaisi. Nocleg w holelu

7 Dzień 7: Rezerwat Sataplia.

Po śniadaniu wycieczka do Rezerwatu Sataplia.

Powrót do Kutaisi. Spacer po mieście, odwiedziny na bazarze i czas na zakup pamiątek.

Nocleg w hotelu. W nocy transfer na lotnisko.