Z Polski do Gruzji w 10 dni - wyprawa one way na BMW F800GS
wyprawowe
motocykle enduro
Objazdówka

Z Polski do Gruzji w 10 dni - wyprawa one way na BMW F800GS

 W 10 dni przemierzymy ponad 4000 km, sześć krajów, przełęcze górskie, popularne trasy Transalpina i Transfogarska, mnóstwo atrakcji i zabytków. Wszystko na wyciągnięcie ręki!

1Dzień 1 Lublin – Koszyce (SŁO) – Miszkolc (HU) (463 km):

Wyprawa motocyklowa do Gruzji rozpoczyna się w Lublinie, gdzie stacjonują nasze motocykle BMW F 800 GS, które będą nam towarzyszyć w trakcie całej podróży. Trasa tego dnia wiedzie przez południowo-wschodnią Polskę, Słowację (m.in. przez Koszyce) i doprowadzi nas do uzdrowiskowej miejscowości, Miszkolc - czwartego pod względem wielkości miasta na Węgrzech, nieustępującego swym urokiem stolicy kraju. Znajduje się ono nieopodal malowniczych Gór Bukowych. Dzień zakończymy relaksując się w basenach termalnych  Barlangfürdő, wbudowanych w naturalne górskie zbocze.  

2Dzień 2 Miszkolc (HU) – Budapeszt (HU) – Timisoara (RU) (499 km):

Będąc w Miszkolcu odwiedzimy zamek Diosgyor, który za czasów króla Ludwika Węgierskiego był jedną z najważniejszych twierdz Europy. Udamy się również do Lillafüred bajkowego kurortu usytuowanego niedaleko w Górach Bukowych. Jest to miejsce, które powstało ze współgrania sił natury i pracy człowieka. Łagodne garby Gór Bukowych wyrastają z trzech stron wokół Lillafüred z nieziemską precyzją. Wzrok przenosi się z jednego zbocza na drugie, z tej perspektywy wyglądają jakby ktoś narysował je od linijki. Z Miszkolca udajemy się do Budapesztu. W trakcie pobytu w Budapeszcie skosztujemy tradycyjnych węgierskich potraw, w zależności od możliwości czasowych odwiedzimy starówkę, Wzgórze Zamkowe, Parlament, Aleję Andrássy, Łaźnie Széchenyi'ego. Opuszczamy Budapeszt, przekraczamy granicę węgiersko-rumuńską i kierujemy się w stronę Timisoara, gdzie będziemy nocować.

3Dzień 3 Timisoara (RU) – Obarasia Lotrului (RU) – Voineasa (RU) (347 km):

Trzeciego dnia wyprawy motocyklowej do Gruzji czeka nas przeprawa przez najwyżej położoną drogę w Rumunii - Transalpinę, w najwyższym punkcie przełęczy Urdele na wysokości 2145 m n.p.m. Położona wśród malowniczych pejzaży w poprzek rumuńskich Karpat, wzbogaci trasę o piękne widoki i niezapomniane przeżycia. Trasa utworzona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej do niedawna była przejezdna wyłącznie dla samochodów terenowych, jednak w 2012 roku w całości została pokryta asfaltem i obecnie jest przejezdna dla wszystkich. Na nocleg zatrzymamy się w jednym z hosteli nieopodal jeziora Lacul Vidra

4Dzień 4 Voineasa (RU) – Bukareszt (RU) (391 km):

Dziś wyruszamy w drogę po trasie Transfogarskiej (Transfăgărășan). Jest to jedna z najsłynniejszych motocyklowych tras w Europie. Droga w całości jest asfaltowa a przejazd bezpłatny :) Trasfogarska otwierana jest późną wiosną a zamykana wczesną jesienią. Dlatego wybieramy najdogodniejszy termin aby móc cieszyć się jazdą i niesamowitymi widokami. Najwyższy punkt trasy to 2034 m n.p.m.

Zjeżdżamy z Transfogarskiej i kierujemy się do Bukaresztu, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Wieczorem wyjście na miasto i zwiedzanie stolicy Rumunii.

5Dzień 5 Bukareszt (RU) – Warna (BUŁ) – Słoneczny Brzeg (362 km):

Po śniadaniu opuszczamy Bukareszt. Przekraczamy granicę w miejscowości Giurgiu (RO) / Ruse (BG). Most Przyjaźni zbudowany w latach 50., łączący bułgarskie i rumuńskie brzegi Dunaju. Jesteśmy w słonecznej Bułgarii. Dojeżdżamy do Warny, największego miasta Czerwonej Riwiery, zbudowanego przez Rzymian. To właśnie im zawdzięczamy największy kompleks łaźni rzymskich. Warnę słusznie określa się jako stolicę bułgarskiego wybrzeża – ze względu na zamknięte dla ruchu deptaki handlowe w centrum, plaże naturystów na przylądku Galatea, a także coroczny festiwal muzyki klasycznej. Liczne secesyjne domy świadczą o zamożności dawnej burżuazji. Na północ od miasta znajduje się popularny region turystyczny wśród Polaków, a mianowicie Złote Piaski. Po odpoczynku wyruszamy w kierunku Słonecznego Brzegu, gdzie spędzamy noc.

6Dzień 6 Słoneczny Brzeg (BUŁ) – Stambuł (TU) (371 km):

Będąc w Słoneczny Brzegu odwiedzamy Action Aquapark. To centrum wodnych atrakcji posiada powierzchnię 24 000 metrów kwadratowych. Jednocześnie może pomieścić aż 3000 odwiedzających. Otoczony roślinnością tropikalną Action Aquapark podzielony jest na 4 strefy, w których znajdziemy aż 30 rodzajów wodnych atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Opuszczamy Słoneczny Brzeg, przekraczamy granicę z Turcją. Pokonujemy kolejne kilometry by zatrzymać się w Stambule. Odpoczynek i wieczorne zwiedzanie miasta.

7Dzień 7 Stambuł (TU) – Ankara (TU) (452 km):

Kontynuujemy naszą przygodę ze Stambułem. Będąc tu koniecznie musimy zobaczyć: Wieżę Galata, tutejsze bazary, Akwedukt Walesa, Świątynię Hagia Sofia. Skosztujemy m.in. takich rarytasów jak świeżo wyciskany sok z granatu czy kasztany. Opuszczamy Stambuł by kolejny nocleg spędzić w Ankarze. Stolica Turcji jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych miast w tym państwie. Ankara słynie z Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka, Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej licznych meczetów i bazarów. Kulinarne atrakcje w Ankarze znajdziemy w knajpach, restauracjach czy tawernach. Również na straganach oferuje się przyjezdnym i mieszkańcom nieskończony wybór smaków i rodzajów tamtejszych specjałów. Potem po krótkim zwiedzaniu przyjdzie czas na deser i przepyszną turecką kawę. Noc spędzamy w przyjaznej turystom Ankarze.

8Dzień 8 Ankara (TU) – Nevsehir – Kayseri (TU) (350 km):

Rano ruszamy dalej na południowy wschód. Zatrzymujemy się w Nevsehir. Miasto położone jest ok. 10 km na wschód od słynnego Parku Narodowego Göreme, w którym można podziwiać słynne kościoły wykute w tufowej skale. Historia Nevsehir sięga czasów Imperium Hetyckiego. W starożytności miasto, tak jak i okoliczne tereny Anatolii, często przechodziło z rąk do rąk potęg – Asyrii, Medów, Persów, Greków i Rzymian. Po odpoczynku wyruszamy do Kayseri. Jest to miasto, w którym bloki wyrastają wprost ze ścierniska a nad nim góruje majestatyczny wulkan Erciyes Dagi. Kayseri słynie jako skupisko tradycyjnych seldżuckich grobowców znanych jako kümbet. W trakcie zwiedzania skosztujemy tradycyjnych potraw tutejszej kuchni, podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki i nabierzemy sił na kolejne dwa dni naszej przygody.

9Dzień 9 Kayseri (TU) – Trabzon (TU) (552 km):

Żegnamy Kayseri. Tym razem kierujemy się na północny wschód do Trazbon. Z pewnością nie jest on miastem turystycznym. To kipiący życiem ośrodek komunikacyjny w zarazem największy port we wschodniej części Morza Czarnego. Miasto posiada długą historię, która sięga czasów antycznych, a dokładniej 746 roku p.n.e., kiedy to zostało założone przez osadników z Miletu jako Trapezus. Największą atrakcją Trabzonu jest muzeum Aya Sofya, czyli dawny kościół Hagia Sophia. Trabzońska Aya Sofya pochodzi z XIII wieku, z czasów Bizancjum, a po podboju osmańskim służyła przez wieki jako meczet.

10Dzień 10 Trabzon (TU) – Kutaisi (GRU) (384 km):

Trasa ostatniego dnia wyprawy motocyklowej wiedzie w większości nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to świetna okazja by nacieszyć oko niesamowitymi widokami. Po przekroczeniu granicy z Gruzją odwiedzimy przepiękne Batumi, określane mianem kaukaskiego Dubaju. Batumi to jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, oraz stolica autonomicznej republiki Adżarii. Znane jest Polakom głównie z piosenki słynnego w latach 60. ubiegłego wieku “girlsbandu” Filipinki. Naszą przygodę kończymy w Kutaisi, gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić to przepiękne miasto, skosztować lokalnych przysmaków oraz zaznać gruzińskiej gościnności. Nocleg w zaprzyjaźnionym hostelu w Kutaisi.