Z Gruzji do Polski w 10 dni - wyprawa motocyklami BMW F800GS
wyprawowe
motocykle enduro
City Tour
Objazdówka

Z Gruzji do Polski w 10 dni - wyprawa motocyklami BMW F800GS

 W 10 dni przemierzymy ponad 4000 km, sześć krajów, przełęcze górskie, popularne trasy Transalpina i Transfogarska, mnóstwo atrakcji i zabytków. Wszystko na wyciągnięcie ręki!

1Dzień 1 Kutaisi (GRU) – Trabzon (TU) (384 km):

Zaczynamy naszą wyprawę motocyklową w Kutaisi. Pierwszy stop to przepiękne Batumi określane mianem kaukaskiego Dubaju. Batumi to jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, oraz stolica autonomicznej republiki Adżarii. Znane jest Polakom głównie z piosenki słynnego w latach 60. ubiegłego wieku “girlsbandu” Filipinki. Trasa wyprawy motocyklowej tego dnia wiedzie w większości nad brzegiem Morza Czarnego, gdzie przekroczymy też granicę z Turcją. Jest to świetna okazja by nacieszyć oko niesamowitymi widokami. Zatrzymamy się w tureckim Trabzon, który z pewnością nie jest miastem turystycznym. To kipiący życiem ośrodek komunikacyjny w zarazem największy port we wschodniej części Morza Czarnego. Miasto posiada długą historię, która sięga czasów antycznych, a dokładniej 746 roku p.n.e., kiedy to zostało założone przez osadników z Miletu jako Trapezus. Największą atrakcją Trabzonu jest muzeum Aya Sofya, czyli dawny kościół Hagia Sophia. Trabzońska Aya Sofya pochodzi z XIII wieku, z czasów Bizancjum, a po podboju osmańskim służyła przez wieki jako meczet.

2Dzień 2 Trabzon (TU) - Kayseri (TU) (552 km):

Drugiego dnia naszej wyprawy motocyklowej opuszczamy Trabzon i kierujemy się do Kayseri. Jest to miasto, w którym bloki wyrastają wprost ze ścierniska a nad nim góruje majestatyczny wulkan Erciyes Dagi. Kayseri słynie jako skupisko tradycyjnych seldżuckich grobowców znanych jako kümbet. W trakcie zwiedzania skosztujemy tradycyjnych potraw tutejszej kuchni, podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki i nabierzemy sił na kolejne dni naszej przygody. 

3Dzień 3 Kayseri (TU) – Nevsehir – Ankara (TU) (350 km):

Rano opuszczamy Kayseri. Zatrzymujemy się w Nevsehir. Miasto położone jest ok. 10 km na wschód od słynnego Parku Narodowego Göreme, w którym można podziwiać słynne kościoły wykute w tufowej skale. Historia Nevsehir sięga czasów Imperium Hetyckiego. W starożytności miasto, tak jak i okoliczne tereny Anatolii, często przechodziło z rąk do rąk potęg – Asyrii, Medów, Persów, Greków i Rzymian. Kolejny przystanek to stolica Turcji, która jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych miast w tym państwie. Ankara słynie z Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka, Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej, licznych meczetów i bazarów. Kulinarne atrakcje w Ankarze znajdziemy w knajpach, restauracjach czy tawernach. Również na straganach oferuje się przyjezdnym i mieszkańcom nieskończony wybór smaków i rodzajów tamtejszych specjałów. Potem po krótkim zwiedzaniu przyjdzie czas na deser i przepyszną turecką kawę. Noc spędzamy w przyjaznej turystom Ankarze.

4Dzień 4 Ankara (TU) – Stambuł (TU) (452 km):

Czwartego dnia naszej wyprawy motocyklowej pokonujemy kolejne kilometry by zatrzymać się w Stambule. Będąc tu koniecznie musimy zobaczyć: Wieżę Galata, tutejsze bazary, Akwedukt Walesa, Świątynię Hagia Sofia. Skosztujemy m.in. takich rarytasów jak świeżo wyciskany sok z granatu czy kasztany. Odpoczynek i wieczorne zwiedzanie miasta.

5Dzień 5 Stambuł (TU) – Słoneczny Brzeg (BUŁ) (371 km):

Kolejnego dnia naszej wyprawy przekroczymy granicę bułgarsko-turecką i dotrzemy do Słonecznego Brzegu, gdzie pozostały czas po przyjeździe poświęcimy na relaks.

6Dzień 6 Słoneczny Brzeg (BUŁ) – Warna – Bukareszt (RU) (362 km):

Po śniadaniu opuszczamy Słoneczny Brzeg. Dojeżdżamy do Warny, największego miasta Czerwonej Riwiery, zbudowanego przez Rzymian. To właśnie im zawdzięczamy największy kompleks łaźni rzymskich. Warnę słusznie określa się jako stolicę bułgarskiego wybrzeża – ze względu na zamknięte dla ruchu deptaki handlowe w centrum, plaże naturystów na przylądku Galatea, a także coroczny festiwal muzyki klasycznej. Liczne secesyjne domy świadczą o zamożności dawnej burżuazji. Po odpoczynku wyruszamy w kierunku Bukaresztu, gdzie spędzamy noc. Przekraczamy granicę w miejscowości Ruse (BG)/ Giurgiu (RO). Most Przyjaźni zbudowany w latach 50., łączący bułgarskie i rumuńskie brzegi Dunaju. Wieczorne zwiedzanie i nocleg w Bukareszcie.

7Dzień 7 Bukareszt (RU) – Voineasa (RU) (391 km):

Dziś wyruszamy w drogę po trasie Transfogarskiej (Transfăgărășan). Jest to jedna z najsłynniejszych motocyklowych tras w Europie. Droga w całości jest asfaltowa a przejazd bezpłatny :) Trasfogarska otwierana jest późną wiosną a zamykana wczesną jesienią. Dlatego wybieramy najdogodniejszy termin aby móc cieszyć się jazdą i niesamowitymi widokami. Najwyższy punkt trasy to 2034 m n.p.m.

Zjeżdżamy z Transfogarskiej i kierujemy się do rumuńskiej Voineasy, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

8Dzień 8 Voineasa (RU) – Obarasia Lotrului (RU) – Timisoara (RU) (347 km):

Ósmego dnia wyprawy motocyklowej do Gruzji czeka nas przeprawa przez najwyżej położoną drogę w Rumunii - Transalpinę, w najwyższym punkcie przełęczy Urdele na wysokości 2145 m n.p.m. Położona wśród malowniczych pejzaży w poprzek rumuńskich Karpat, wzbogaci trasę o piękne widoki i niezapomniane przeżycia. Trasa utworzona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej do niedawna była przejezdna wyłącznie dla samochodów terenowych, jednak w 2012 roku w całości została pokryta asfaltem i obecnie jest przejezdna dla wszystkich.

9Dzień 9 Timisoara (RU) – Budapeszt (HU) – Miszkolc (HU) (499 km):

Z Timisoara udajemy się do Budapesztu. W trakcie pobytu w Budapeszcie skosztujemy tradycyjnych węgierskich potraw, w zależności od możliwości czasowych odwiedzimy starówkę, Wzgórze Zamkowe, Parlament, Aleję Andrássy, Łaźnie Széchenyi'ego. Opuszczamy Budapeszt i kierujemy się w stronę uzdrowiskowej miejscowości, Miszkolc - czwartego pod względem wielkości miasta na Węgrzech, nieustępującego swym urokiem stolicy kraju. Znajduje się ono nieopodal malowniczych Gór Bukowych. Dzień zakończymy relaksując się w basenach termalnych Barlangfürdő, wbudowanych w naturalne górskie zbocze.  

10Dzień 10 Miszkolc (HU) – Koszyce (SŁO) – Lublin (463 km):

Będąc w Miszkolcu odwiedzimy zamek Diosgyor, który za czasów króla Ludwika Węgierskiego był jedną z najważniejszych twierdz Europy. Udamy się również do Lillafüred bajkowego kurortu usytuowanego niedaleko w Górach Bukowych. Jest to miejsce, które powstało ze współgrania sił natury i pracy człowieka. Łagodne garby Gór Bukowych wyrastają z trzech stron wokół Lillafüred z nieziemską precyzją. Wzrok przenosi się z jednego zbocza na drugie, z tej perspektywy wyglądają jakby ktoś narysował je od linijki. Z Miszkolca udajemy się przez Słowację (m.in. Koszyce) i na koniec dnia dojeżdżamy do Lublina, gdzie kończy się nasza wyprawa motocyklowa. Do następnego razu!