Zwiedzanie Gruzji i Armenii
Delica 4x4 Jeep
trekking
Rower
City Tour
Objazdówka

Zwiedzanie Gruzji i Armenii

Gruzja i Armenia - dwa piękne kraje magicznego Zakaukazia. O unikalności każdego z nich będzie można się przekonać podczas wspaniałej wycieczki, pokazującej najpiękniejsze miejsca i dziedzictwo kulturowe dwóch państw. Do porównania dwie narodowe kuchnie: w Gruzji zapraszamy na tradycyjną kolację z programem folklorystycznym, w Armenii na kolację z narodowymi potrawami. Trasa w krajach zwiedzanych: ok. 1500 km.

1Dzień 1: Kutaisi - dawna stolica Gruzji

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Kutaisi. Transfer do hotelu. Zależnie od godziny przylotu: czas wolny, nocleg.

2Dzień 2: Kutaisi - Borjomi

Śniadanie. Po śniadaniu wykwaterowanie.. Objazdowe zwiedzanie Kutaisi, jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie monastyru Gelati, ufundowanego przez króla Dawida Budowniczego na początku XII w. i katedry Bagrati o wielkim znaczeniu historycznym i artystycznym. Oba zabytki znalazły się na liście UNESCO. Nastęnie przejazd do BORJOMI, malowniczo położonego w górach Małego Kaukazu, w dolinie rzeki Kury, znanego ośrodka wypoczynkowego i uzdrowiska. Eksploatację źródła wody rozpoczął w 1890 r. Michaił Mikołajewicz Romanow. Czas wolny - spacer po parku zdrojowym, gdzie można skosztować słynnych leczniczych wód mineralnych.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i kolacja w lokalnej restauracji, nocleg.

3Dzień 3: Wardzaia - Erywań

Śniadanie. Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do TWIERDZY CHERTWISI, malowniczo położonej na wierzchołku skały. Zwiedzanie tego niesamowitego obiektu. W dalszej kolejności przejazd do WARDZIA.
Zwiedzanie imponującego skalnego miasta Wardzia, położonego na zboczu góry na wysokości 1300 m n.p.m. Charakterystyczne są zachowane fragmenty sieci tuneli i korytarzy, oryginalna architektura i wspaniałe freski zdobiące wnętrza świątyń.
Po zwiedzaniu skalnego miasta wyruszamy w dalszą podróż;  przekroczenie granicy gruzińsko-armeńskiej. Przejazd przez małą miejscowości Aruch, której powstanie datuje się na VI wiek. Przejazd do Erywania, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

4Dzień 4 : Eczmiadzyń - "Watykan Ormian"

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do ECZMIADZYNU, nazywanego Watykanem Ormian. Zwiedzanie: katedra - najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii, wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa; ruiny katedry Zwartnoc z VII w. Kompleks katedralny w Eczmiadzynie i ruiny katedry w Zwartnoc zostały wpisane na listę UNESCO.
Przejazd do ERYWANIA, stolicy i największego miasta Armenii. Przy sprzyjającej aurze doskonale widać stąd masyw Araratu (5165 m n.p.m.) - świętej góry Ormian. Krótki spacer, m.in. pod pomnik Ofiar Ludobójstwa, poświęcony zbrodni popełnionej na Ormianach. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

5Dzień 5: Armenia i Chor Virap

Śniadanie. Przejazd do CHOR VIRAP, dawnej ormiańskiej stolicy. Zwiedzanie monastyru, w którym przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, jednej z największych atrakcji turystycznych w Armenii. Podobno właśnie stąd roztacza się najlepszy widok na górę Ararat.

Przejazd do MONASTYRU NORAWANK z XIII w., zbudowanego na skalnej półce, dzieła słynnego architekta Momika Vardapeta. Przejazd kolejką linową do klasztoru Tatew. Trasa kolejki ma ponad 5, 7 km i jest najdłuższa na świecie! W najwyższym punkcie wagoniki znajdują się na wysokości 320 m. Trasa przebiega nad malowniczym kanionem rzeki Worotan. Doskonała okazja, aby rozkoszować się wspaniałymi widokami. Zwiedzanie KLASZTORU TATEW, największego w całej Armenii. Tradycyjna kolacja złożona z armeńskich dań. Przejazd do hotelu, nocleg.

6Dzień 6 : Erywań i fabryka koniaku

Śniadanie. Wykwaterowanie. Wizyta w fabryce koniaku - poznanie procesu produkcji tego wybornego trunku i degustacja.
Przejazd w okolice GARNI, niewielkiej wsi położonej w prowincji Kotajk. Z kompleksu zabudowań obejmujących twierdzę, pałac i świątynię do dziś zachowała się jedynie ta ostatnia. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę, opisany przez Ryszarda Kapuścińskiego w "Imperium". Zwiedzanie świątyni Słońca - jedynej pogańskiej świątyni na terenie współczesnej Armenii. Zwiedzanie KLASZTORU GEGHARD - w tłumaczeniu klasztoru św. Włóczni, częściowo wykutego w skale, miejsca świętego dla Ormian i celu licznych pielgrzymek. Klasztor został wpisany na listę UNESCO.
Przejazd w okolicę jeziora Sewan. Przekroczenie granicy armeńsko - gruzińskiej. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie. Kolacja w restauracji złożona z tradycyjnych gruzińskich przysmaków, połączona z programem folklorystycznym. Nocleg.

7Dzień 7: Tbilisi - stolica Gruzji

Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie TBILISI, stolicy Gruzji, jednego z najstarszych miast na świecie, leżącego na styku dwóch kultur. Oryginalne zabytki i gościnni mieszkańcy nadają Tbilisi niepowtarzalną atmosferę. Zwiedzanie: świątynia Matki Bożej Metechskiej; kościół ormiański; katedra Sioni z krzyżem św. Niny - najważniejszą relikwią Kościoła gruzińskiego. Przejazd na punkt widokowy. Spacer ulicami Starego Miasta: twierdza Narikała, pomnik Matki Gruzji, carskie banie - łaźnie siarkowe, Wielka Synagoga. Zwiedzanie katedry Świętej Trójcy - największej prawosławnej katedry w Gruzji i na Kaukazie. Spacer aleją Szoty Rustaweliego - gruzińskiego wieszcza.

Zakwaterowanie w jednym z licznych urokliwych hoteli w stolicy, kolacja, nocleg.

8Dzień 7: Kutaisi - wylot do Polski

Śniadanie, czas wolny. Następnie przejazd do Kutaisi i transfer na lotnisko i wylot do Polski.