Wyprawa Delica - Gruzja w 7 dni
Delica 4x4 Jeep
Plaża
Objazdówka
Pływanie
Namioty

Wyprawa Delica - Gruzja w 7 dni

Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata! Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata!


1DZIEŃ O – 27.07.2017: Przylot do Gruzji

Warszawa 16.05 – Kutaisi 21.25

Transfer z lotniska do hotelu. Nocleg w Kutaisi / pokoje 2-os


2DZIEŃ 1 – 28.07.2017 : plaża w Batumi; Goderdzi Pass (140 km)

Śniadanie w hotelu

Po śniadaniu samochodami terenowymi Delica udamy się w drogę do Batumi – perełka nadmorska Gruzji. Czas wolny na plaży

Po orzeźwiającej kąpieli w Morzu Czarnym obiad w lokalnej restauracji – możliwość rozkoszowania się pyszna gruzińską kuchnią. Następnie ruszamy malowniczą doliną w kierunku położonej ponad 2000 m n.p.m. przełęczy Gorerdżi w małym Kaukazie. Nasz pierwszy obóz rozbijemy na połoninie rozkoszując się widokami Adżarii. 

3DZIEŃ 2 – 29.07.2017 : Achalciche – Vardzia ( 200 km)

Po śniadaniu ruszamy w kierunku miasta Achalciche. Zwiedzamy tam potężną twierdzę z XII w. Następnie ruszamy na wschód, kanionem rzeki Mkvaria, aby zobaczyć największe gruzińskie skalne miasto – Vardzię. Proponowana trasa dojazdu do tej atrakcji to nie standardowa droga asfaltowa, ale kręta, górska droga wijąca się nad przepaścią zboczami kanionu.

Zwiedzanie Vardzi i jej rozległych podziemi oraz obiad w lokalnej knajpce wypełni popołudnie

Po obiedzie udajemy się w góry Samsari – gdzie znajdują się wygasłe wulkany sięgające 3500 m n.p.m. Poruszając się po bezkresnych łąkach pomiędzy potężnymi stożkami wulkanów dojedziemy do miejsca noclegu – tym razem rozbijemy obóz nad jeziorem.

4 DZIEŃ 3 – 30.07.2017: Tbilisi (160 km)

Śniadanie w obozowisku. 

Po wspólnym posiłku ruszamy w dalszą drogę – jedziemy do stolic Gruzji – Tbilisi. Po zakwaterowaniu w przytulnym hotelu i odpoczynku proponujemy spacer ulicami tego pięknego miasta. Zwiedzanie starej części gruzińskiej stolicy, w tym wspaniałą katedrę Sioni i górująca nad miastem perska twierdzę Narikala. 

Dla chętnych możliwość odpoczynku w zabytkowych gruzińskich łaźniach

Biesiadna kolacja, urozmaicona narodowymi gruzińskimi tańcami. 

Nocleg w hotelu

5DZIEŃ 4 – 31.07.2017: Tbilisi - David Gareja – Udabno (120 km)

Śniadanie w hotelu i czas wolny. Po obiedzie wykwaterowanie i w dalszej kolejności ruszamy ku jednej z największych atrakcji Gruzji – do skalnego monastyru David Gareji, położonego na granicy z Azerbejdżanem. Tu krajobraz zmienia się diametralnie: dookoła suche stepy, poprzecinane kolorowymi skałami, a z punktu widokowego nad klasztorem rozciąga się bezkresna panorama.

Następnie odwiedzimy legendarny już bar „Oazis” w Udabno, prowadzony przez polaków.  Końcówke dnia przeznaczymy na offroadowy przejazd po stepach południowej Kachetii. Wieczór zakończymy obozowiskiem na brzegu rzeki wraz z klimatycznym ogniskiem.

6 DZIEŃ 5 – 01.08.2017 : Udabno -Anauri - Gruzińska Droga Wojenna – Kazbegi - Mcchetta (160

Śniadanie w obozowisku. Kierujemy się na zachód do Mcchetty – starej stolicy Gruzji.  W zabytkowym uroczym centrum tego starego miasteczka przenocujemy.

Po drodze zobaczymy kolejne symbole Gruzji – Grzuińską Drogę Wojenną oraz twierdze Ananuri.

Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, ma długość 208 km a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. Wzdłuż Gruzińskiej Drogi Wojennej zachowało się wiele zabytkowych świątyń i budowli obronnych, które w połączeniu z malowniczym krajobrazem stanowią wielką atrakcję turystyczną. 

Twierdza Ananuri to jeden z tych obiektów, którego zdjęcia widnieją na niemal każdej broszurze reklamującej kraj. Kamienny pierścień murów z basztami, oraz kościoły na tle wzgórza w tle  tworzą piękną panoramę. 

Celem jest klasztor Cminda Sameba, połozony na wysokości 2400 m n.p.m. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie!


7 DZIEŃ 6 – 02.08.2017: Mcchetta - Gori (100 km)

Śniadanie w hotelu

Po posiłku czas wolny. Spacer po mieście. Tym czym dla Polaków jest Częstochowa, tym dla Gruzinów jest Mccheta  W samej Macchetcie można wiele zobaczyć: miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Po leniwym poranku w Mcchetcie i biesiadnym obiedzie ruszamy do Gori – miasta w którym urodził się „towarzysz” Stalin. Obowiązkowy punkt programu jest muzeum poświęcone temu dyktatorowi

Kolacja i  nocleg w mieście.

8DZIEŃ 7 – 03.08.2017: Gori - Kutaisi (150 km)

Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotna ku Kutaisi. Po drodze znajdzie się jeszcze kilka iejsc wartych odwiedzenia zanim pożegnamy się z Gruzją. 

Jaskinia Prometeusza oraz monastyry Gelati i Mocameta położone są zaledwie pół godziny jazdy od trochę Kutaisi. Warto je odwiedzić, jeśli tutaj kończymy naszą przygodę z Gruzją, bo Prometeusz potrafi zachwycić swoją wielkością, a monastyr Gelati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

Trasa turystyczna w Jaskini Prometeusza liczy sobie liczy sobie prawie 1,5 km długości, a sale sięgają 20 metrów wysokości. Do tego wszystkie formacje – wodospady, kolumny, meduzy, firanki i wiele innych – są podświetlone zmieniającymi się kolorami – niesamowite efekty!

Obiad w mieście, czas wolny na zakup pamiątek do Polski. 

Kolacja i transfer na lotnisko

Lot powrotny do Warszawy:

Kutaisi 21.55 – Warszawa 23.25

Data Liczba osób Status Ceny
  • 27.07-03.08.2017 14 aktywny - Kontakt