Tuszetia w 3 dni
Delica 4x4 Jeep
trekking
Objazdówka

Tuszetia w 3 dni

Tuszetia to magiczna kraina pełna wspaniałych widoków, unikalnych budowli i zwyczajów, gdzie tradycja chrześcijańska często przenika się ze zwyczajami pogańskimi. Mimo swej niedostępności i dość wysokich, jak na Gruzję kosztów warto ją odwiedzić gdyż to co tam zobaczymy z pewnością jest tego warte. Cały region Tuszetii zamieszkuje około sto – dwieście osób trudniących się wypasem bydła, pracą w przemyśle drzewnym oraz obsługą turystów.

1Dzień 1: Tbilisi - Qvemo Alavani Pshavelebi - Abano Pass - Omalo - Shenaqo - Diklo - Omalo

Dojazd do tej prowincji przysparza niebywałych atrakcji. Siedemdziesięcio kilometrowa trasa wiodąca z Alzani i Pshaweli do Omalo została wybudowana dopiero pod koniec XX wieku i jest poprowadzona wąską skalną półką, gdzie tylko w wybranych miejscach mogą minąć się dwa samochody. Widoki zapierają dech w piersiach, a spojrzenie w dół może bardziej wrażliwe osoby przyprawić o mdłości. Jadąc tą drogą należy zachować szczególną ostrożność gdyż jeden niewłaściwy ruch kierownicą może zakończyć się lotem w kilkuset metrową przepaść, czego dowodem są mijane czasem wraki samochodów oraz kapliczki w formie krzyża, upamiętniające tych, których pokonała ta trasa. Droga ta jest dostępna jedynie dla pojazdów z napędem na cztery koła i przejezdna zwykle tylko od maja do października. W pozostałym okresie blokują ją obfite opady śniegu i schodzące lawiny.

Szczegółowy plan dnia:

7.00 - wyjazd samochodami Delica 4x4 z Tbilisi do Tuszeti

12.00-13.00 - obiad w lokalnej restauracji w Abano pass

15.00 - dojazd do Omalo, zakwaterowanie, chwila na odpoczynek i wyruszamy w dalsza drogę (w Omalo są hostele zwane gostnicami. Dodatkowo w Omalo znajduje się nowo zbudowany ośrodek turystyczny, należący do dyrekcji Tuszeckiego Parku Narodowego)

17.00 - wizyta w urokliwej wiosce Shenaqo

18.00 - piesza wycieczka do wsi Old Dikol (trekking ok. 800 m)

20.00 - powrót do Omalo.  Tradycyjna gruzińska uczta i następnie nocleg

2Dzień 2: Omal - Dartlo - Kvavlo - Farsma - Girevi - Hego

Architektoniczną cechą charakterystyczną dla Tuszetii oraz jedną z jej głównych atrakcji są rodowe kamienne wieże mieszkalno obronne – unikalne budowle właściwe tylko dla Kaukazu (spotykane także w gruzińskiej Swanetii i w północno kaukaskiej Inguszetii i Czeczenii). Te unikalne budowle służyły mieszkańcom jako schronienie podczas najazdów sąsiednich plemion (głównie Awarów i Lezginów) oraz walk związanych z silnie zakorzenioną na tych terenach tradycją zemsty rodowej.

Nie wszystkie wieże przetrwały do naszych czasów, ale niektóre z istniejących mają nawet tysiąc lat! Zarówno wieże, jak i zwykłe domy w Tuszetii są zbudowane przeważnie z kamienia zwanego łupkiem. Nadaje im to charakterystyczny wygląd. Będąc w tej górskiej krainie koniecznie trzeba zobaczyć „zamek” – skupisko wież w górnym Omalo oraz malowniczo położoną miejscowość Dartlo, także z wieżami.

Szczegółowy plan dnia:

9.00 - śniadanie w hotelu

10.00 - po siadaniu zwiedzanie Omalo i jej starej części

11.00 - transfer do kolejnego punktu wycieczki. W głąb tej niesamowitej krainy. Po drodze zwiedzanie takich miejscowości jak: Dartlo, Kvavlo, Farsma, Girevi, Hego. W Kvavlo zaproponujemy jedno kilometrowy trekking w najpiękniejsze "zakamarki" tej okolicy

13.00 - po drodze obiad w Dartlo - małej wiosce, która szczyci się mieszkalnymi basztami z okresu średniowiecza

20.00 - powrót do Omalo.  Tradycyjna gruzińska uczta i następnie nocleg

3Dzień 3: Omalo - Dochu - Jvarboseli - Iliurta - Omalo - Telavi _ Tbilisi

Szczegółowy plan dnia 

8.00 - śniadanie w hotelu, po śniadaniu wykwaterowanie i dalsza droga

9.00 - wyruszamy w kierunku przepięknego Gometsri Ravine

11.00 - 15.00 - odwiedzimy malownicze miejscowości: Jvarbosela, Dochu, Iliurta

15.00 - obiad a po posiłku transfer do Tbilisi 

21.00 - dojazd do Tblisi