Off Road w Gruzji - najpiękniejsze trasy!
samochody 4x4
Delica 4x4 Jeep
Namioty
Obozowisko

Off Road w Gruzji - najpiękniejsze trasy!

Każdy region Gruzji ma swoją unikatową specyfikę którą warto poznać. A off road daje możliwość poznania tych niesamowitych miejsc z całkiem innej perspektywy. Wyprawa samochodami terenowymi off road 4x4 to poznawanie niesamowitej kultury oraz pełna adrenaliny podróż poprzez malownicze zakątki Gruzji. Ekspedycja 4x4 to przemierzanie zarówno dróg asfaltowych, jak i tych które nie mają nic wspólnego z komfortem jazdy - i to właśnie te zapewniają niezapominanie emocje!!!

1Dzień 1: Kutaisi - Batumi - Mały Kaukaz - Goderdzi Pass: 150 km

Przylot do Kutaisi. Zapakowanie się do samochodów terenowych na lotnisku w Kutaisi. Następnie wspólnie z przewodnikiem udajemy się w drogę w kierunku Batumi.Batumi da nam możliwość zakosztowania zarówno orzeźwiających kąpieli w Morzu Czarnym jak i gruzińskiej przepysznej kuchni - zjemy obiad w lokalnej restauracji i ruszymy malowniczą doliną w kierunku położonej ponad 2000 m n.p.m. przełęczy Goderdżi w Małym Kaukazie. Nasz pierwszy obóz rozbijemy na połoninie rozkoszując się widokiem rozrzuconych po okolicznych wzgórzach charakterystycznych dla tego obszaru Adżarii starych drewnianych zabudowań.

2Dzień 2 : Achalciche - Vardzia - Samsari: 200 km

Kolejny dzień w drodze: rozpoczynamy od śniadania w plenerze,a pierwszy punkt programu to miasto Achalciche, w którym zwiedzimy potężną twierdzę z XII wieku. Następnie ruszymy na wschód, kanionem rzeki Mkvari aby zobaczyć największe gruzińskie skalne miasto - Vardzię. Nie dojedziemy tam asfaltem jak większość wycieczek, ale krętą, górską dróżką wijącą się nad przepaścią po zboczach kanionu. Zwiedzanie rozległych podziemi oraz obiad w lokalnej knajpce wypełni popołudnie. Po obiedzie widokową drogą opuścimy Vardzię i udamy się w góry Samsari - wygasłe wulkany sięgające 3500 m n.p.m. Poruszając się po bezkresnych łąkach pomiędzy potężnymi stożkami wulkanów dojedziemyna miejsce noclegu - tym razem obóz rozbijemy nad jeziorem.


3Dzień 3: Tbilisi - monastyr Betania: 160 km

Po wspólnym śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Jedziemy do stolicy Gruzji - Tbilisi. Po zakwaterowaniu w przytulnym hotelu w centrum Tbilisi - czas wolny dla uczestników wyprawy. każdy będzie mógł do woli zwiedzać starą część gruzińskiej stolicy w tym wspaniałą katedrę Sioni i górującą nad miastem perską twierdzę Narikala.

Kolację będzie prawdziwą gruzińską ucztą - urozmaiconą poprzez narodowe gruzińskie tańce oraz lokalne przysmaki i trunki. Dla chętnych po sycącej kolacji możliwość skorzystania ze słynnych kąpieli w zabytkowych łaźniach.4Dzień 4: Tbilisi - David Gareji - Kachetia: 120 km

Śniadanie w hotelu, a potem czas wolny na dalsze zwiedzanie Tbilisi. Po obiedzie ruszamy ku jednej z największych atrakcji Gruzji - do skalnego monastyru David Gareji położonego na granicy z Azerbejdżanem. Tu krajobraz zmienia się, dookoła falują suche stepy, gdzieniegdzie poprzecinane kolorowymi skałami, a z punktu widokowego nad klasztorem rozciąga się bezkresna panorama.

Odwiedzimy legendarny już bar "Oazis" w Udabno, prowadzony przez polaków. Końcówkę dnia przeznaczymy na offroadowy przejazd po stepach południowej Kachetii. Dopełnieniem wieczoru będzie rozbicie obózu z dala od cywilizacji, na brzegu meandrującej rzeczki i obowiązkowe ognisko z wszytskimi uczestnikami wyprawy.

5Dzień 5: Parku Narodowy Vashlovani: 150 km

To będzie dzień pełen niesamowitych widoków oraz wrażeń dla kierowców - 100% offroadu. Bezdrożami wzdłuż granicy z Azerbejdżanem ruszamy na sam wschód Gruzji, do parku narodowego Vashlovani, aby podziwiać niesamowity krajobraz badlandów - skał wyrzeźbionych przez okresowe rzeki. Przejedziemy przez stepy, półpustynie, wyschnięte koryta, głębokie kaniony a nawet brody. Nasz obóz rozbijemy w jednym z najpiękniejszych miejsc parku. 

6Dzień 6: Kachetia - Sighnagi - Kaukaz Wielki: 200 km

Opuszczamy surowe krajobrazy Parku Vashlovani aby zawitać "na kawę" do uroczego miasteczka Sighnagi. Z jego zabytkowych murów obronnych rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram w Gruzji.

Obiad proponujemy zjeść w miejscu nietypowym - w muzeum wina, gdzie prócz delektowania się tradycyjnymi gruzińskimi daniami będzie możliwość zapoznania się z tradycją, zobaczenia jak wyrabia się wino - będąc w Kachetii, stolicy wina nie można tego pominąć!, Po tej uczcie dla ciała trzeba przejechać jeszcze nieco kilometrów na biwak, który rozłożymy już na terenie Kaukazu Wielkiego w jednej z górskich dolin.

7Dzień 7: Kaukaz - Tuszetia - Omalo - przełęcz Abano: 110 km

 Dziś Kaukaz - kwintesencja gruzińskiego krajobrazu. A do tego jego najlepsza część czyli Tuszetia z jej słynnymi osadami Omalo, Dartlo, Shenako czy Chesho. Najtrudniej dostępna kraina, znana z rozlicznych wiosek, w których zachowała się oryginalna średniowieczna zabudowa, złożona m.in. z charakterystycznych kamiennych wież - symbolu tego kraju. Już sam dojazd do Tuszetii przez przełęcz Abano (ponad 2800 m n.p.m.) stanowi niesamowite przeżycie. Wąska droga z niezliczoną ilością zakrętów, w wielu miejscach wykuta w skale, wijąca się po niesamowicie stromych stokach i przekraczająca głębokie górskie kaniony. W tym dniu dojedziemy tam, gdzie kończą się drogi, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu nie można było dojechać nawet samochodem terenowym! Nocleg w górach.

8Dzień 8: Przełęcz Abano - Mcchetta: 200 km

Zaraz po śniadaniu, z samego rana mocne wrażenia po raz kolejny. Nie ma innego wyjazdu z Tuszetii jak ta sama, niesamowita górska droga przez przełęcz Abano. Raz więc jeszcze nasycimy oczy widokami ośnieżonych szczytów Kaukazu i przejedziemy na zachód do Mcchetty - starej stolicy Gruzji. W zabytkowym, uroczym centrum tego starego miasteczka pozostaniemy do następnego dnia (nocleg w hotelu). W samej Mcchetcie zobaczymy m.in. centrum duchowe Gruzji - katedrę Sveti Choweli, "gruziński Watykan".

9Dzień 9: Gori - Kutaisi: 230 km

Po leniwym śniadaniu i poranku w Mcchetcie ruszymy do Gori - miasta, w którym urodził się "towarzysz" Stalin. Obowiązkowy punkt programu to muzeum poświęcone temu dyktatorowi.

Następnie po drodze do Kutaisi posmakujemy wyrabianych tylko tutaj specjalnych słodkich placków. Będzie też okazja do zakupu oryginalnych pamiątek - gruzińskiej ceramiki. Na późny obiad zawitamy do Kutaisi, do restauracji, gdzie podaje się najlepsze khinkali w mieście  Tego dnia zdążymy jeszcze odwiedzić klimatyczny i niezwykle cenny zespół klasztorny w Gelati wpisany na listę UNESCO oraz kontrowersyjną katedrę Bograti. Długi wieczór przy ognisku, winie i czaczy spędzimy na biwaku na łące tuż za miastem.

10Dzień 10: Swanetiia: 150 km

Rano na przebudzenie krótki odcinek offroadowy, po czym wjeżdżamy z powrotem w głąb Kaukazu, aby pod koniec dnia dojechać do Górnej Swanetii - krainy wież. Ten odcinek trasy to trudniejsza część słynnej "pętli swaneckiej". Wąska gruntowa droga wije się przez doliny, aby w końcu serpentynami wznieść się na przełęcz na wysokość ponad 2600 m. n.p.m. Tu znów zobaczymy ośnieżone szczyty i lodowce i spędzimy kolejną noc w górach.

11Dzień 11: Ushguli - Mestia: 60 km

Śniadanie, a po wspólnym posiłku kontynuujemy nasza przygodę. Krótka trasa doprowadzi nas tego dnia do Ushguli - zespołu kilku średniowiecznych osad, w których do dziś mieszka się w tradycyjnych kamiennych domach, a krajobraz urozmaicają liczne kamienne wielokondygnacyjne wieże. Ushguli położone jest pod jednym z pięciotysięczników Kaukazu - Szarą i przy dobrej pogodzie z wioski rozpościera się widok na jej południową ścianę. Krótka, wijąca się doliną droga zaprowadzi nas dalej do stolicy Swanetii - Mestii. W miasteczku w zależności od pogody i chęci uczestników wjedziemy kolejką na jeden z punktów widokowych lub odbędziemy pieszą wycieczkę pod jeden z lodowców. Spróbujemy również zobaczyć jak wyglądają największe gruzińskie wieże obronne od środka. W hotelu w Mestii spędzimy przedostatnią noc wyprawy.

12Dzień 12: Kutaisi - kanion Gachetili - Jaskinia Prometeusza: 210 km

W ostatnim dniu naszej wspólnej podróży przejedziemy drugą część "pętli swaneckiej". Jeśli dopisze pogoda odwiedzimy kanion Gachetili, w którym można popłynąć pontonem do niewielkiego wodospadu. Odwiedzimy też znaną z pięknych nacieków Jaskinię Prometeusza z podziemną rzeką, a pełen wrażeń dzień i cały wyjazd podsumujemy na wspólnej suprze w restauracji w Kutaisi.