Jednodniowe zwiedzanie - Wardzia, Achalciche, Zamek Rabati, Bordżomi
Objazdówka

Jednodniowe zwiedzanie - Wardzia, Achalciche, Zamek Rabati, Bordżomi

Zwiedzanie rozpoczynamy w południowej Gruzji, w skalnym mieście-klasztorze – Wardzia. W średniowieczu służyło ono jako schronienie dla miejscowej ludności podczas najazdów mongolskich, które mogło pomieścić jednorazowo od 20 do 60 tysięcy osób. Obecnie Wardzia jest obiektem muzealnym i turystycznym, utrzymywanym przez mnichów, gdzie około 300 komnat udostępnionych jest do zwiedzania dla turystów.


Kolejno udajemy się do Achalciche (Akhaltsikhe), stolicy i największego miasta w regionie Samcche-Dżawachetia. Na wzgórzu leżącym w starej części miasta znajduje się dwunastowieczny zamek-twierdza Rabati (dawniej Rabat). Przez wiele lat zamek był mało znanym zabytkiem, jednak dzięki inicjatywie gruzińskiego rządu i rekonstrukcji przeprowadzonej w latach 2011-2012, miejsce to pojawiło się na mapach turystycznych na całym świecie. Oprócz zamku, w twierdzy Rabati można także obejrzeć pozostałości po panowaniu Turków: meczet, minaret i zabudowania pałacowe.


Wycieczka kończy się w Bordżomi, mieście słynnym z bogactwa wód mineralnych, znanych ze swoich leczniczych właściwości. Nadarzy się wtedy okazja do skosztowania tych słynnych wód. Miasto Bordżomi leży na terenie Bordżomsko-Charagulskiego Parku Narodowego. Znajduje się tam też park Likani, gdzie oglądać można dawne pałace należące niegdyś do rodziny cesarskiej.