Baśniowa Gruzja w 12 dni
Delica 4x4 Jeep
trekking
Plaża
City Tour
Objazdówka

Baśniowa Gruzja w 12 dni

Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata! Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata! 


1Dzień 1 - 03.08.2017: Przelot Warszawa - Gruzja

Warszawa 16.05 – Kutaisi 21.25

Transfer z lotniska do hotelu. Nocleg w Kutaisi 

2Dzień 2 - 04.08.2017 : Batumi – perełka nadmorskiej Gruzji (150 km)

Śniadanie w hotelu

Po śniadaniu samochodami terenowymi Delica udamy się w drogę do Batumi – perełka nadmorska Gruzji. 

Czas wolny na plaży. Kolacja na mieście i nocleg w hotelu

3Dzień 3 - 05.08.2017 : Plaża w Batumi: Goderdzi Pass (120 km)

Śniadanie w hotelu

Po śniadaniu czas wolny. Możliwość zwiedzania miasta bądź relaks na plaży

Po orzeźwiającej kąpieli w Morzu Czarnym obiad w lokalnej restauracji – możliwość rozkoszowania się pyszna gruzińską kuchnią. Następnie ruszamy malowniczą doliną w kierunku położonej ponad 2000 m n.p.m. przełęczy Gorerdżi w małym Kaukazie. Nasz pierwszy obóz rozbijemy na połoninie rozkoszując się widokami Adżarii. 

4Dzień 4 - 06.08.2017: Achalciche – Vardzia ( 160 km)

Po śniadaniu ruszamy w kierunku miasta Achalciche. Zwiedzamy tam potężną twierdzę z XII w. Następnie ruszamy na wschód, kanionem rzeki Mkvaria, aby zobaczyć największe gruzińskie skalne miasto – Vardzię. Proponowana trasa dojazdu do tej atrakcji to nie standardowa droga asfaltowa, ale kręta, górska droga wijąca się nad przepaścią zboczami kanionu.

Zwiedzanie Vardzi i jej rozległych podziemi oraz obiad w lokalnej knajpce wypełni popołudnie. Po obiedzie udajemy się w góry Samsari – gdzie znajdują się wygasłe wulkany sięgające 3500 m n.p.m. Poruszając się po bezkresnych łąkach pomiędzy potężnymi stożkami wulkanów dojedziemy do miejsca noclegu – tym razem rozbijemy obóz nad jeziorem. 


5Dzień 5 - 07.08.2017: Vardzia -Tbilisi (160 km)

Śniadanie w obozowisku.

Po wspólnym posiłku ruszamy w dalszą drogę – jedziemy do stolic Gruzji – Tbilisi. Po zakwaterowaniu w przytulnym hotelu i odpoczynku proponujemy spacer ulicami tego pięknego miasta. Zwiedzanie starej części gruzińskiej stolicy, w tym wspaniałą katedrę Sioni i górująca nad miastem perska twierdzę Narikala.

Biesiadna kolacja, urozmaicona narodowymi gruzińskimi tańcami.

Dla chętnych możliwość odpoczynku w zabytkowych gruzińskich łaźniach. Nocleg w hotelu

6Dzień 6 - 08.08.2017: Tbilisi - Gruzińska Droga Wojenna – Kazbegi (150 km)

Po śniadaniu udajemy się w drogę – jedna z najbardziej znanych dróg w Gruzji: Grzuińska Droga Wojenna. Po drodze zobaczymy kolejny symbol Gruzji, czyli  twierdze Ananuri.

Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, ma długość 208 km a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. Wzdłuż Gruzińskiej Drogi Wojennej zachowało się wiele zabytkowych świątyń i budowli obronnych, które w połączeniu z malowniczym krajobrazem stanowią wielką atrakcję turystyczną. 

Twierdza Ananuri to jeden z tych obiektów, którego zdjęcia widnieją na niemal każdej broszurze reklamującej kraj. Kamienny pierścień murów z basztami, oraz kościoły na tle wzgórza w tle  tworzą piękną panoramę. 

Celem jest miejscowość Kazbegi leżąca u podnuży Kaukazu Wielkiego i góry Kazbeg. W tej okolicy zobaczymy znany klasztor Cminda Sameba, położony na wysokości 2400 m n.p.m. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie! Nocleg w Kazbegi

7Dzień 7 - 09.08.2017: Kazbegi - Mcchetta (90 km)

Śniadanie. 

Po wspólnym posiłku kierujemy się na zachód do Mcchetty – starej stolicy Gruzji. Tym czym dla Polaków jest Częstochowa, tym dla Gruzinów jest Mccheta  W samej Macchetcie można wiele zobaczyć: miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Po leniwym poranku w Mcchetcie i biesiadnym obiedzie ruszamy do Gori – miasta w którym urodził się „towarzysz” Stalin. Obowiązkowy punkt programu jest muzeum poświęcone temu dyktatorowi. Przepiękna miejscowość, dająca wiele możliwości zwiedzania i skosztowania gruzińskiego życia. W zabytkowym uroczym centrum tego starego miasteczka przenocujemy.


8Dzień 8 - 10.08.2017: Mcchetty - Sighnaghi (175 km)

Śniadanie. Po śniadaniu ruszamy w dalsza drogę do niesamowitego miasteczka. 

Sighnaghi - zwane też gruzińskim miastem miłości -  ma ono w sobie dużo uroku. Położone jest naprawdę bajkowo, bo na wysokości aż 790 metrów n.p.m.. Wrażenie potęguje fakt, że umiejscowiono je na zboczu wzniesienia - przez co wygląda jakby zaraz miało się osunąć w rozciągającą się poniżej dolinę. Otoczene najdłuższym murem na świecie, ustępując jedynie Wielkiemu Murowi w Chinach

Zakwaterowanie w hotelu i nocleg

9Dzień 9 - 11.08.2017: Sighnaghi - Udabno - David Gareja – (144 km)

Śniadanie w hotelu i czas wolny. Po obiedzie wykwaterowanie i w dalszej kolejności ruszamy ku jednej z największych atrakcji Gruzji – do skalnego monastyru David Gareji, położonego na granicy z Azerbejdżanem. Tu krajobraz zmienia się diametralnie: dookoła suche stepy, poprzecinane kolorowymi skałami, a z punktu widokowego nad klasztorem rozciąga się bezkresna panorama.

Następnie odwiedzimy legendarny już bar „Oazis” w Udabno, prowadzony przez polaków.  Końcówkę dnia przeznaczymy na offroadowy przejazd po stepach południowej Kachetii. Wieczór zakończymy gruzińska supra w hotelu

10Dzień 10 - 12.08.2017: Kachetia: Kvareli (Wine Tour)

Śniadanie w hotelu. Następnie całodniowy wine tour

Zwiedzanie licznych wytwórnie wina, gdzie poznamy pełen proces produkcji i będziemy degustować najlepsze wyroby!  Zwiedzanie najstarszej w Kakhetii fabryki wina Kindzmarauli Corporation w Kvareli. Tam zwiedzamy obiekt i degustujemy produkowane wyroby. Poznamy kilka najpopularniejszych szczepów winogron i produkowanych z nich win (Saperavi, Kindzmarauli, Kisi, Rkatsiteli), pełen proces wyrobu od fermentacji do butelkowania i unikalną, zupełnie odrębną od europejskiej sztukę winiarską. Możliwość zakupu wina po bardzo dobrych cenach 

Kąpiel w jezierze na trasie i Kolacja 

11Dzień 11 - 13.08.2017: Kachetia: Telavi

Śniadanie, po śniadaniu krótki city tour po Telavi, wyjazd na zwiedzanie pereł architektury świeckiej i sakralnej Kakhetii - cerkwi w Alaverdi (XI w.) z kopułą na 55 m. wysokości, średniowiecznego miasta - stolicy Kakhetii Gremi (XV w.), zespołu klasztornego Nekresi (IV-XVI w.),  

Powrót do Sighnaghi i czas wolny, chwila na odpoczynek. Kolacja

12Dzień 12 - 14.08.2017: Sighnaghi - Gori (180 km)

Śniadanie w hotelu

Po posiłku przejazd do Gori. Zakwaterowanie. Obiadokolacja na mieści, a po posiłku spacer po mieście. 

Kolacja i  nocleg w mieście Stalina.

13Dzień 13 - 15.08.2017: Gori - Kutaisi (150 km)

Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotna ku Kutaisi. Po drodze znajdzie się jeszcze kilka miejsc wartych odwiedzenia zanim pożegnamy się z Gruzją. 

Jaskinia Prometeusza oraz monastyry Gelati i Mocameta położone są zaledwie pół godziny jazdy od trochę Kutaisi. Warto je odwiedzić, jeśli tutaj kończymy naszą przygodę z Gruzją, bo Prometeusz potrafi zachwycić swoją wielkością, a monastyr Gelati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

Trasa turystyczna w Jaskini Prometeusza liczy sobie liczy sobie prawie 1,5 km długości, a sale sięgają 20 metrów wysokości. Do tego wszystkie formacje – wodospady, kolumny, meduzy, firanki i wiele innych – są podświetlone zmieniającymi się kolorami – niesamowite efekty!

Obiad w mieście, czas wolny na zakup pamiątek do Polski. 

Kolacja i transfer na lotnisko

Lot powrotny do Warszawy:

Kutaisi 21.55 – Warszawa 23.25


Data Liczba osób Status Ceny
  • 03-15.08.2017 max 7 osób w aucie Delica Mitsubishi aktywny od 1800 pln/ os Kontakt