7 dni wyprawa UTV Gruzja
UTV
quady

7 dni wyprawa UTV Gruzja

TBILISI

Gruzja to wspaniały i urozmaicony kraj. Są tu i wysokie góry i słoneczne doliny i ciepłe morze z licznymi plażami. Można tu doświadczyć wielu wyjątkowych chwil podróżując z nami pojazdami UTV i podziwiając malownicze miasta i wioski wklejone jakby na tle Kaukazu. Wybierając się do Gruzji nie warto szukać luksusowych hoteli, świetnych dróg, ale z pewnością spodoba się tu każdemu kto lubi prawdziwe podróże, tajemnicze miejsca, spotkania z ludźmi i jest otwarty na zaskaujące niekiedy okoliczności. Przyjaźnie nastawieni tubylcy ugoszczą każdego turystę najlepiej jak potrafią. Gruzja słynie z pysznego jedzenia i wybornych win.

Nasza 7 dniowa wyprawa po górach to zastrzyk adrenaliny. Pojazdy UTV są 4 osobowe, w każdym jedzie 3 pasażerów i kierowca. Nasi instruktorzy poruszają się na motocyklach. Polaris RZR pomimo swoich gabarytów jest łatwy w prowadzeniu i nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Wystarczą prawo jazdy i umiejętności zwykłego kierowcy samochodu. Jeśli uczestnik wyprawy nie chce prowadzić buggy funkcję tą przejmuje nasz przewodnik.

Każdego dnia dystans wynosi około 100- 180 km. Łącznie w ciągu tych kilku dni pokonamy około 700 km. Maksymalna wysokość to około 3000 m npm. Trudność trasy na poziomie 1-2 w 5-cio stopniowej skali trudności. Ponad 90 % całej wyprawy jest po drogach off roadowych.

1Dzień 1: Przylot do Tibilisi:

Lądujemy w Tibilisi i udajemy się do hotelu. Po zakwaterowaniu i odpoczynku najlepszy czas na zwiedzanie miasta i smaczny, regionalny posiłek.

2Dzień 2: Rustavi - Mtskheta - Natakhtari:

Po śniadaniu odbieramy nasze buggy i ruszamy w poszukiwaniu przygód. Jeździmi tego dnia blisko 100 km po górzystych terenach. Na trasie naszej wyprawy UTV docieramy do miejscowości Mtskheta, która na pierwszy rzut oka niczym szczególnym nie zachwyca. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położonym na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Nie można być w Gruzji i nie odwiedzić tego miejsca. Są tu wspaniałe zabytki gruzińskiej cywilizacji wpisane na listę UNESCO. Z pewnością zostaniemy oczarowani. Odwiedzimy sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w., klasztor Samtawro i będziemy podziwiać widoki na dolinę rzek Argawi i Mtkwari oraz otaczające góry z ruin twierdzy Bebris Ciche. Na nocleg zostajemy w miasteczku Natakhtari. Próbowaliście już chinkali lub chaczapuri?

3Dzień 3: Natakhtari - Omalo:

Po śniadaniu wsiadamy na nasze UTV i jedziemy do Omalo- stolicy Tuszetii. Niewielka miejscowość składa się z liczych domków, które przez blisko pół roku są opuszczone ze względu na to, że jedyną drogę do Omalo przez przełęcz Abano zasypuje śnieg. Tuszetia to wciąż jeden z najmniej odkrytych i przystosowanych dla turystów rejonów. Nasza wyprawa na UTV to namacalny kontakt z dzikim Kaukazem. Kraina kamiennych twierdz i baszt, której mieszkańcy przyzwyczaili się do życia jakby na uboczu, trudniąc się wypasem owiec. Jemy kolację i spędzamy noc w jednymz guesthousów.

4Dzień 4: Pobyt w górach Kaukaz:

Cały dzień spędzamy w górach Kaukazu. Jeździmy po górskich szlakach, wspinamy na okoliczne szczyty, kosztujemy lokalnych potraw i wsiąkamy w tutejszą kulturę.

5Dzień 5: Omalo - Sighnaghi:

Ruszamy do krainy Kachetia. Wsiadamy po śniadaniu na nasze UTV i wyprawa udaje się w kierunku cichego miasteczka Sighnaghi. Wszystkie przewodniki określają to miejsce mianem „miasta zakochanych”. Jest urokliwe i idealne na spacer. To odrestaurowana perła regionu Kachetii. Przypomina nieco polski Kazimierz Dolny. Sighnaghi położone jest na wzniesieniu skąd widoki są cudowne. W Sighnaghi i jego okolicach znajduje się wiele historycznych i kulturowych zabytków, dlatego są one szczególnie chronione przez państwo gruzińskie. W 1762 r. powstały mury obronne miasta długie na 2,5 km z licznymi basztami obronnymi. Sighnaghijska twierdza była uważana za jeden z najbardziej solidnych systemów obronnych w całej Kachetii. W mieście znajdują się dwie cerkwie: Świętego Jerzego oraz Świętego Szczepana. Nasza wyprawa dotrze także do oddalonego o 2 km od Sighnaghi monastyru Bodbe z relikwiami Świętej Nino, miejsce pielgrzymek Gruzinów.

6Dzień 6: Sighnaghi - Rustavi:

Ostatni dzień naszej wyprawy UTV po Gruzji. Wracamy do miejsca startu, czyli miasta Rustawi. Żegnamy się z Gruzją, ale nie na długo. Wrócimy niebawem na kolejne off roadowe przygody. Nocleg w Rustavi, rano transfer do Tibilisi.

7Dzień 7: Powrót do Polski:

Koniec naszego wyjazdu do Gruzji. Wylot z Tibilisi i powrót do Polski.